Excelta - 15A-ST-PE-36 - Tweezers - Stripping - Angulated - Five Star - Carbon Steel - 36AWG, 0.1" Height, 0.39300000000000002" Wide, 4.5" Length
★★★★★ 4.8 90 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.eastmanscaff.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The 15A-ST-PE-36 five star 70°angulated stripping tweezer will strip PTFE and other coated wire exactly to AWG gauge without nicking. It will strip 36 AWG wire. It is made of carbon steel with flame hardened edges. It is coated with a static dissipative epoxy coating (10⁵ - 10⁶ 0hms/sq.) to prevent oxidation.
  • Stainless steel
  • Angulated
  • Stripping
  • Ideal for stripping 36 awg wires
  • Flame hardened blades
UPC 662847009990
Brand Name Excelta
Style Name Carbon Steel, Epoxy Coated, 15A-ST-PE-36
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.5 Ounces
Manufacturer Excelta Corp.
Model Number 15A-ST-PE-36
Material Type Carbon Steel
Included Components 15A-ST-PE-36
Item Dimensions L x W 4.5"L x 0.39"W
Manufacturer Part Number 15A-ST-PE-36
Global Trade Identification Number 00662847009990
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
90 ratings | 37 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (78)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (9)